Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne? - jak rozpocząć biznes?

Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne? – jak rozpocząć biznes?

Marzy Ci się uprawa własnej ziemi, chów zwierząt gospodarskich i czerpanie przyjemności z obcowania z naturą? Chcesz być rolnikiem, ale jednocześnie dzielić się walorami swojej działalności z innymi? Załóż gospodarstwo agroturystyczne.

agroturystyka olszynka

Noclegi Tarnobrzeg – Agroturystyka Olszynka

Gospodarstwo agroturystyczne – kto może je założyć?

Śpiew ptaków o poranku, obfite plony z własnego ogrodu i sadu, świeże powietrze i życie w zgodzie z naturą. Wieś zdaje się sielanką, ale praca zwykłego rolnika dla niektórych jest zbyt ciężka. Gospodarstwo to nie tylko piękne widoki i wspaniałe doznania, to też ciężka praca, ale są tacy, którzy potrafią znaleźć złoty środek i decydują się na założenie gospodarstwa agroturystycznego – działalności łączącej tradycyjne gospodarstwo z ofertą turystyczną. W efekcie powstaje działalność usługowa – hotel w gospodarstwie często też z ofertą zakupu lokalnych produktów i uczestniczenia w wiejskich rozrywkach.

Nierejestrowaną działalność agroturystyczną może prowadzić tylko rolnik, a więc osoba posiadająca grunty rolnicze i opłacająca składki do KRUS. Taką działalność reguluje ustawa Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku. Wedle art. 6. tej ustawy działalność agroturystyczna nie wymaga rejestracji, gdy usługi są świadczone przez rolnika. Jeśli agroturystykę chciałaby założyć osoba niebędąca rolnikiem, to musi ona zarejestrować swoją działalność. Warto przy tym dodać, że prowadzenie działalności agroturystycznej nie wymaga posiadania tytułu własności gospodarstwa – można je też dzierżawić.

Agroturystyka ma wiele zalet. Działalność agroturystyczna nie podlega rejestracji i można w jej przypadku korzystać z preferencyjnych form opodatkowania, a nawet zostać zwolnionym z podatków. Rolnik nie musi spełniać w swoim gospodarstwie warunków obowiązujących dla usług turystycznych, ale musi spełnić warunki sanitarne, przeciwpożarowe i techniczne oraz zgłosić obiekty noclegowe do ewidencji w swojej gminie.

Przede wszystkim dobry plan

Chcesz wystartować z agroturystyką, ale nie masz planu na swoją przyszłą działalność? To duży błąd – zanim ruszysz, musisz wszystko dobrze zaplanować. Przede wszystkim wypisz sobie najważniejsze zalety okolicy, w jakiej znajduje się gospodarstwo i pomyśl, jak je wykorzystać.

  • Jeżeli w gospodarstwie jest budynek mieszkalny z dużymi pokojami, możesz urządzić w nim apartamenty dla rodzin z dziećmi.
  • Gospodarstwo hodujące konie może oferować jazdę konną, a zimą organizować kuligi.
  • Jeśli teren obok budynku mieszkalnego jest okazały, warto zaaranżować tam plac zabaw, grilla i miejsce do biesiad na świeżym powietrzu.
  • Jeżeli gospodarstwo dysponuje stawem, jedną z oferowanych atrakcji może być wędkarstwo.

Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności trzeba będzie też odpowiednio przygotować gospodarstwo – zaaranżować pokoje, przestrzenie wspólne, wysprzątać, udekorować oraz wytyczyć drogi i ścieżki. Zakres prac zależy od tego, jak początkowo wygląda gospodarstwo, ale trzeba być przygotowanym na spore nakłady finansowe.

Jak krok po kroku założyć gospodarstwo agroturystyczne?

1. Osoba posiadająca status rolnika powinna się udać do urzędu gminy i zgłosić gospodarstwo do ewidencji obiektów hotelarskich. W takim przypadku nie trzeba płacić składek na ZUS, bo rolnik jest już ubezpieczony w KRUS. Osoba niebędąca rolnikiem musi założyć działalność gospodarczą – wypełnić i złożyć w urzędzie gminy/miasta wniosek do CEIDG (dokładnie wniosek CEIDG-1). We wniosku wskazujemy wybraną formę opodatkowania, adres siedziby firmy i ewentualnie dodatkowe miejsce prowadzenia działalności, kody PKD dla działalności – w tym przypadku będzie to kod 55.20.Z – „Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania”, a także określić przedmiot prowadzący dokumentację rachunkową. Zakładając działalność, warto od razu podjąć współpracę z księgową, która pomoże w wyborze formy opodatkowania i załatwieniu wielu kwestii formalnych.

2. Jeśli świeżo upieczony przedsiębiorca miał już wcześniej nadany NIP, nie zmieni się on, a trzeba będzie poczekać jedynie na nadanie numeru REGON. W przypadku braku NIP-u trzeba wnioskować o jego nadanie.

3. Konieczne jest złożenie do ZUS-i wniosku ZUS ZUA (do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego).

4. Faktyczne prowadzenie działalności można rozpocząć legalnie od daty, jaką wpiszemy na druku CEIDG-1.

Dodaj komentarz